فلوریت یا فلوراسپار (Fluorite) | فلورین | شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا Your SEO optimized title page contents

فلوریت (فلوراسپار)

فلوریت (فلوراسپار) یا فلورین ؟

فلوریت (Fluorite) که اغلب در تجارت فلوراسپار (Fluorspar) نامیده می شود یک کانی با ترکیب کلسیم و فلورید یا به عبارت دیگر فلوئورید کلسیم (CaF2) است که به اشتباه در ایران فلورین نامیده می شود. این اسم از کلمه لاتین فلوئور (جریان یافتن) مشتق شده و به نقطه ذوب پایین و استفاده اولیه آن در متالورژی به عنوان گدازآور مربوط می شود. کلوخه فلوریت در طبیعت وجود دارد و از معادن مختلف در سراسر دنیا استخراج و پس از فرآوری در صنایع مختلف به کار می رود. فلورین (Fluorine) یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی مندلیف با نماد F و عدد اتمی 9 و جز سبکترین هالوژن ها و بسیار سمی است. فلورین یک گاز دو مولکولی زرد رنگ اکترونگاتیو و بسیار واکنش پذیر است. لذا توجه به استفاده و کاربرد صحیح کلمات فلورین و فلوریت ضروری است.

تاریخچه مصرف فلوریت (فلورین یا فلوراسپار)

فلوریت توسط یونانی ها و رومی ها برای اهداف تزئینی از قبیل گلدان ها، فنجان ها و ظروف دکوری مورد استفاده قرار می گرفت. در فرهنگ های ملل مختلف همچون چینی ها و آمریکایی های اصیل زیورآلات و مجسمه های سفالین رنگی را از بلورهای بزرگ کنده کاری می کردند. کاربرد فلورین به عنوان گدازآور در قرن 16 میلادی کشف شد. تولید اساسی آن پس از توسعه فولادسازی به روش کوره باز رونق گرفت. کاربرد فلوریت با رشد صنایع فولاد، آلومینیوم، مواد شیمیایی و سرامیک، خصوصا در حین جنگ های جهانی اول و دوم رونق یافت. استفاده از فلوئورید هیدروژن بی آب (HF) در تولید آلکیلات برای سوخت با اکتان بالا در سال 1942 به عنوان کاتالیزور شروع شد.

کاربرد فلوریت (فلوراسپار)

فلوریت در صنعت اسید هیدروفلوئوریک (HF)

با واکنش فلوریت با اسید سولفوریک و حرارت دیدن در کوره، گاز فلورید هیدروژن(HF) و سولفات کلسیم تولید می شود. پس از تصفیه به وسیله ی گازشویی، چگالش و تقطیر، HF به صورت HF بی آب، مایع دود کننده بی رنگ، به فروش می رسد؛ یا ممکن است برای تشکیل اسید آبکی، معمولاً 70% HF، جذب شود. کریولیت مصنوعی، مواد شیمیایی فلوئورید آلی یا غیر آلی و فلوئور عنصری از اسید هیدروفلووئوریک ساخته می شوند. خود اسید در کاتالیزوری برای تولید آلکیلات، ماده ای که در سوخت با اکتان بالا برای هواپیما و خودروهایی که به وسیله ی پیستون به حرکت در می آیند، در اسیدشویی فولاد، حذف لعاب و حکاری و صیقل دادن شیشه، در عملیات آبکاری الکتریکی مختلف مهم تلقی می گردد.

فلوریت در صنعت متالورژی


فلوریت یا فلوراسپار، گاهی به عنوان گدازآور همراه با آهک به منظور بهبود سیالیت سرباره در فولادسازی و فرایند متالورژی پاتیل، مورد استفاده قرار می گیرد. فلورین سیالیت سرباره را (با کاهش نقطه ذوب آن) رونق می بخشد و در نتیجه، حذف گوگرد و فسفر را از فولاد به درون سرباره ممکن می سازد. مصرف فلوراسپار در تولید فولاد 2 تا 10 کیلوگرم یا به میزان 5 تا 10% میزان آهک افزوده شده است.در فولاد سازی، فلوریت (فلوراسپار) کمک ذوب بوده و در کوره های الکتریکی به مقدار 1 تا 10 کیلو به ازای هر تن فولاد بکار می رود. در کوره معمولی تولید فولاد، تقریبا 2.5 کیلوگرم فلوراسپار به ازای هر تن سنگ آهن مصرف می شود. فلوریت (فلوراسپار) سیالیت سرباره را بهبود می بخشد و به حذف کربن، سیلیسیم، سولفور و فسفر از فولاد و انتقال آن به سرباره کمک می کند.

فلوریت در صنعت سیمان

فلوریت به عنوان گدازآور در تولید سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به مخلوط مواد خام سیمان، قبل از ورود به کوره دورانی ، افزوده می شود؛ افزودن این ماده معدنی باعث می شود کوره در دمای پایین عملیات انجام دهد و در نتیجه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. فلوریت به تولید محصول کلینکر نرم تری که خردایش آسانتری داشته و در نتیجه به افزایش انرژی الکتریکی منجر شده نیز کمک می کند.

فلوریت (فلوراسپار) در صنعت شیشه

فلوریت در صنعت شیشه برای ساختن شیشه چخماقی، شیشه های سفید یا شیری رنگ و لعاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. مخلوط های شیشه ی چخماقی معمولا حاوی 3% فلوریت است. شیشه های شیری حاوی 20-10% فلوراسپار می باشند و در ظروف شیشه ای عتیقه و وسایل بهداشتی و رستوران به کار می روند. لعاب های کدر برای پوشاندن اجاق ها، یخچال ها، کابینت ها، وان های حمام و ظروف آشپزی و برای رویه کاری آجر، کاشی و مواد ساختمانی دیگر به کار می روند. از فلورین برای ساخت شیش های اپالی (10 تا 20 درصد فلورین)، شیشه فیلنتی (3 درصد فلورین) و لعاب به عنوان کمک ذوب و هم به عنوان عامل پاک کننده استفاده می شود. فلوریت در ساخت فایبرگلاس نیز به همراه دیگر فلوئوریدها مصرف می شود که مقدار مصرفی آن بنا به فرمول های مختلف متفاوت است. معمولا در شیشه فلینت 3 درصد و در شیشه های رنگی و اوپال 10 تا 30 درصد فلوریت بکار میرود.

فلوریت در صنایع اپتیک

فلوریت (فلوراسپار) در صنایع اپتیک نیز بکار می رود. این کانی دارای ضریب شکست کمی است و توانایی بالایی در گذردهی اشعه ماورای بنفش دارد به همین دلیل در صنایع اپتیک بکار می رود. از آن به عنوان منشور در سیستمهای اپتیکی و نیز در ساخت عدسیهای شیئی بدون تداخل رنگی که در میکروسکوپ بکار می روند، استفاده می شود.

فلوریت (فلوراسپار) در پوشش الکترودهای جوشکاری

انواع مختلفی از پوشش های الکترود جوشکاری از فلوریت یا مخلوط های فلوریت تشکیل شده اند. فلوریت (فلورین - فلوراسپار) و دیگر فلوئوریدها تنها کمک ذوب هایی هستند که در ترکیب پوشش الکترودهای جوشکاری بکار می روند و با پائین آوردن نقطه ذوب باعث تمیز ماندن سطح کار و جلوگیری از اکسیداسیون آن می شوند. برای ساخت پوشش الکترود، ابتدا اجزای آن را ذوب می کنند تا مخلوط همگنی بدست آید سپس این مخلوط را سرد و خرد می کنند و با چسب مخصوصی به جداره الکترود می چسبانند. غالبا در این مخلوط ها از 2 تا 5 درصد فلوریت (فلورین - فلوراسپار) استفاده می شود.

کاربرد فلوریت با عیار سرامیکی و متالورژیکی

فلوریت با عیار سرامیکی در تولید فلزات منیزیم و کلسیم و در تهیه ی بعضی از مواد شیمیایی منگنز مورد استفاده قرار گرفته است. در عملیات صنعتی فعلی مصرف کنندگان ترجیح می دهند فلوریت با عیار اسیدی را به جای عیار سرامیکی خریداری نمایند و آن را به طور متناسبی رقیق کنند. فلوریت با عیار سرامیکی و متالورژیکی ممکن است در ساختن عایق شیشه ی الیافی، در ذوب روی، به عنوان بازدارنده ی کف کنندگی سبز وانادیم در تولید آجر با رویه ی به رنگ نخودی به عنوان ساینده بر روی بعضی انواع کاغذ های سنباده مورد استفاده قرار گیرد. عیار های مختلف فلوریت در تولید کاربید کلسیم در کوره الکتریکی، ساختن الکترود ها، برای لامپ های قوسی و به عنوان ماده ی اتصال برای چرخ های سنباده به کار می روند.

فروش فلوریت (فلوراسپار)

فروش فلوریت (فلوراسپار - فلورین)

شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا ارائه دهنده انواع فلوریت (فلورین) های اسیدی، سرامیکی و متالورژیکی است. پودر فلوراسپار این شرکت در صنایع اسید گرید، اسید فلوریدریک، ریخته گری، الکترودسازی، صنایع فولادسازی و لعاب سازی استفاده می شود. انواع دانه بندی پودر فلورین از محصولات صادراتی این شرکت می باشد که با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت در اختیار مشتریان گرامی قرار می گیرد. برای خرید فلورین و استعلام قیمت فلوریت و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.