page contents

سیلیس متالورژیکی

سیلیس متالورژیکی ویژه تولید سیلیسیم و فروسیلیس

کوارتزیت خرد شده و کلوخه های نواکولیت و کوارتز گرد و ریگ های کوارتزیت از ذخایر رودخانه ای ماسه سنگ های کنگلومرایی برای تولید فلز سیلیسیم، فروسیلیسیم (FeSi) و دیگر آلیاژهای سیلیسیم در کوره الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. چون کوارتز رگه ای شکننده تر است و معمولاً ذرات دانه ریز اضافی در حین حمل تولید می کند، اکثر تولید کنندگان فروسیلیس، کوارتزیت را ترجیح می دهند اگرچه محتوای Al2O3 و Fe2O3 آن بیشتر است. همچنین، کوارتز رگه ای اغلب حاوی مواد نفوذی سیال می باشد که باعث می گردد، وقتی در معرض دماهای کوره قرار می گیرد شکفته شود و ذرات دانه ریز اضافی تولید کند. سنگ سیلیسی برای کاربردهای متالورژیکی باید سفت، مقاومت ضربه ای گرمایی بالا، فاقد ذرات دانه ریز و در هنگام حرارت دادن نباید خرد یا شکفته شود و ذرات دانه ریز تولید کند.

مشکلات ذرات دانه ریز در کوره الکتریکی

ذرات دانه ریز در کوره های الکتریکی زیرآبی، به علت کاهش تخلخل بار که جریان گازها را مسدود می نماید، باعث ذوب و پوسته ای شدن قبل از موعد می گردد و منجر به تجمع گاز می گردد که سبب فوران های کوره می شود. فوران ها آزاد شدن ناگهانی گاز در دمای بالاست که از CO و SiO2 تشکیل می شود و سبب کاهش سیلیسیم و در نتیجه کاهش راندمان عملیات می شود. نواکولیت با خلوص بالا در تولید فلز سیلیسیم و FeSi مورد استفاده قرار گرفته است ولی وقتی که حرارت داده شود، ذرات دانه ریزی تولید می نموده که فوم ها را به وجود می آورد و در کوره انباشته می شود. زمان توقف هزینه بر است که می بایست به صورت دوره ای برای تمیزکردن انباشت فوم صرف شود.

عیار و ابعاد دانه بندی مورد نیاز تولیدکنندگان سیلیسیم

تولید کنندگان فلز سیلیسیم ترجیح می دهند از کلوخه های سیلیس متالورژیکی (کوارتز یا کوارتزیت) با قطر بیشتر از 2.54 سانیتمتر و حداقل دمای نرم شدگی 1700 درجه سلسیوس استفاده کنند. کلوخه ها به طور معمول در محدوده قطر 1.27 تا 10.16 سانتیمتر قرار می گیرند ولی در اکثر مواقع اندازه های 3.81 تا 10.16 سانتیمتر و 2.54 تا 7.62 سانتیمتر استفاده می شود. سنگ باید حداقل 98.5% یا 99% SiO2 و کمتر از 0.1% Fe2O3، 0.15% Al2O3، 0.2% CaO، 0.2% MgO و 0.2% مواد فرار داشته باشد. مواد فرار مستفیماً با تمایل سنگ به شکفته شدن در حرارت متناسب است. Fe2O3 و CaO ناخالصی هایی هستند که برای سیلیسیم با عیار متالورژیکی بسیار حساس می باشند.
تولیدکنندگان فروسیلیس کلوخه های کوچکتر سنگ سیلیسی در محدوده قطر 0.32 تا 10.16 سانتیمتر را آماده می کنند؛ اندازه با نسبت مستقیم محتوای سیلیسیم آلیاژ تولید شده تغییر می کند. سنگ باید بیش از 96% SiO2 و ترجیحاً بیش از 98% SiO2 داشته و کمتر از 0.4% Al2O3 و 0.2% Fe2O3 داشته باشد. در حین ذوب Al2O3 مصرف انرژی الکتریکی را که بیش از 45-40% هزینه های تولید را شامل می شود، تحت تاثیر قرار می دهند. محتوای گوگرد باید بسیار پایین و فسفر می تواند تا 0.1% وجود داشته باشد. محتوای آهن و کربن معمولاً به اندازه آلومین، قلیاها و فلزات قلیای خاکی بحرانی نیست. سنگ سیلیس برای تولید سیلیکومنگنز (75% Si و 25% Mn)، ضرورتی ندارد چنین خلوصی داشته باشد.

فروش سیلیس متالورژیکی

شرکت توسعه معادن و موادمعدنی آسیا با ارائه سیلیس با کیفیت مورد نیاز صنایع متالورژی به ویژه صنعت فروسیلیس در کشور موفق شده با تمرکز براصول مشتری مداری، بهره وری و تعهد به ارزشهای انسانی و ارایه خدمات کارا و اثربخش به طرف های تجاری خود، عملا به یکی از معتبر ترین و موفق ترین واحدهای تولیدی بازرگانی فعال در زمینه تامین و توزیع مواد معدنی کشور تبدیل گردد. این مجموعه با تکیه بر دانش روز، استفاده از روشهای نوین، بهره گیری از نیروهای شایسته و مجرب و با نگاه به آینده، تبدیل به یک سازمان موثر و پایدار در بازار معادن و مواد معدنی شده است. برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
فروشگاه اینترنتی