page contents

سیلیس چیست و کاربردهای آن کدام است؟

سیلیس Silicon Dioxide

سيليس (Silicon Dioxide) به عنوان دومين عنصر فراوان در پوسته زمين شناخته شده است. اكسيد سيليسيم (SiO2) يا سيليس تركيبي شيميايي است كه به صورت خالص و يا به صورت تركيب در كاني هاي سيليكاته وجود دارد. سيليس کانی غيرفلزي، سخت و بي رنگ تا سفيد رنگ و يا خاكستري تيره می باشد. سیلیس در انواع شکل های کریستالی و آمورف وجود دارد. علت این تنوع به دلیل انعطاف پذیری اتصال در میان تتراهدرال های SiO4 است. سيليس جزء اصلی ماسه سنگ و ماسه سيليسي، كوارتز و كوارتزيت، بلور كريستال، تريپلي و نواكوليت، سيليس مصنوعي و سيليكون شيميايي، کانی های رسی، گرانيت، سنگ چخماق و دياتوميت است. نام سيليس Silicon از واژه لاتين (Silicis) به معنی (flint ) سنگ سخت، سنگ آتش زنه يا سنگ چخماق گرفته شده است. سیلیس یک ماده معدنی بسیار مقاوم در برابر حرارت و فرایندهای شیمیایی است و همین خواص است که آن را به طور صنعتی برای انسان جالب ساخته‌است. اولین کاربردهای صنعتی سیلیس بلوری احتمالا مربوط به فعالیت‌های متالوژیکی و ساخت شیشه در چند هزار سال قبل از میلاد بوده و این موضوع در طول تاریخ ادامه داشته است.

کاربرد سیلیس

کاربرد کیفیت های مختلف سیلیس

سیلیس ممتاز در صنایع شیشه، .سرامیک ها و پرکننده ها، الکترونیک، علم بینایی، نیمه رساناها، روشنایی، فروسرخ، الیاف های نوری، رایانه و ارتباطات استفاده می شود. در چيني سازي، بتن، چمن های ورزشی، شالی های برنج، توليد فروسيليس، سراميك سازي، توليد آجر ماسه آهكي، ريخته گري، توليد سيليكات سديم، توليد ديگر مواد سيليسي نیز سیلیس کاربرد دارد.
به طور کلی سیلیس جزء مواد اصلی تشکیل دهنده ی بسیاری از سرامیک ها و شیشه هاست. سیلیس خالص (کواتز) به عنوان سیستم مدل در مطالعات مربوط به سرامیک ها و شیشه ها، در نظر گرفته می شود. این ماده همچنین دارای استفاده های زیادی در کاربردهای فنی است. در واقع این کاربردها از کریستال های پیزوالکتریک گرفته تا الیاف نوری انتقال دهنده ی طول موج های لیزری فمتوثانیه، متنوع اند. افزایش آگاهی در زمینه ی این مواد با فراوانی زیاد، با استفاده از ابزارآلات تجربی بهبود یافته مانند دستگاه های جدید تفرق نوترون و روش های شبیه سازی کامپیوتری و آماری، حاصل می شود.

سیلیس شیشه

سیلیس عنصر اصلی در تمام انواع شیشه است. محصولات اصلی شیشه شامل ظروف (‏بطری شیشه ای و جام های کریستالی)‏، شیشه صفحه تخت (‏پنجره‌ها، آینه‌ها، شیشه وسیله نقلیه و ...)‏، شیشه روشنایی (‏لامپ‌های نور، لوله‌های فلورسنت و ...)‏، ظروف رومیزی (‏کریستال، لیوان‌های نوشیدنی و ...)‏، صفحات نمایش تلویزیون، شیشه تزیینی، فایبرگلاس و شیشه نوری هستند.

سیلیس ریخته گری

سیلیس نقطه ذوب بالایی در حدود ۱۶۱۰ درجه سانتیگراد دارد. ریختگری قطعات فلزی با ریختن فلز مذاب در قالب های ساخته شده از ماسه سیلیسی، انجام می شود.

سیلیس کاشی و سرامیک

سیلیس ریزدانه جز تشکیل‌دهنده بیشتر بدنه‌های رسی و جز سازنده اصلی لعاب سرامیکی است. محصولات معمول روزمره شامل لوازم سفره، لوازم بهداشتی، زیورآلات و دیوار و کاشی‌ها هستند.

سیلیس فیلتراسیون و تصفیه

ماسه سیلیسی در دانه بندی مختلف به منظور تصفیه و پالایش مواد جامد از فاضلاب و تصفیه آب به کار می‌رود. برای تصفیه آب استخرها، جکوزی های خانگی معمولا از دانه بندی های مختلف سیلیس ممتاز استفاده می شود.

سیلیس در کاربردهای خاص ساختمانی

صنعت ساخت‌وساز بر پایه سیلیس بنا نهاده شده‌است و کاربردهای تخصصی از جمله در تولید بلوک‌های بتنی سیلیسی، کاشی‌های کف و سقف، ترکیبات درزگیر، بتونه و سیستم‌های تزریق رزین وجود دارد.

سیلیس در اماکن ورزشی

ماسه سیلیسی برای کف باشگاه های اسب‌سواری، در تولید چمن مصنوعی، زمین های گلف و فوتبال و در پارک ها و به عنوان ماسه بازی استفاده می‌شود.

سیلیس آکواریوم و تراریوم

بستر آکواریوم بخش مهمی از اجزای آکواریوم است چون بسیاری از ماهی ها بستر و خاک کف آکواریوم را برای جستجوی غذا حفاری می‌کنند. گیاهان هم چنین به یک جای امن نیاز دارند و باید غذا را از طریق ریشه‌های خود در خاک جذب کنند. باتوجه به حفاری و قرارگیری ماهی ها در تماس با خاک بستر آکواریوم نیاز است بستر دارای قطعات تیز گوشه نباشد. شن سیلیس شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا یک بستر مناسب برای آکواریوم و تراریوم است. این بستر برای مراقبت از گیاهان و رشد گیاه عالی است. همچنین سیلیس های ویژه اکواریوم تولیدی خنثی بوده و میزان سختی آب و سیلیکات های نامطلوب را در آب آزاد نمی کند.

کاربردهای دیگر سیلیس

سیلیس کاربردهای زیادی از جمله در تولید مواد شیمیایی و فلزات، فیلتر در بعضی صنایع، تولید پلاستیک، سنگ های مصنوعی، تولید مواد نسوز و مواد افزودنی در محصولات کشاورزی و باغی دارد.
سیلیس سند بلاست و نماشویی چوب شیشه فلز رنگبرداری
سیلیس نماشویی سیلیس سند بلاست و نماشویی چوب شیشه فلز رنگبرداری ماسه و شن سیلیسی
سیلیس تصفیه آب استخر فیلتر شنی جکوزی شنا آب زلال
سیلیس تولید سنگ مصنوعی کورین
سیلیس آکواریوم شن سیلیسی ماسه اکواریومی آبشار شن
سیلیس فیلتر شنی تصفیه شن ماسه سیلیسی دانه بندی
سیلیس رنگ صیقل دهنده و بتونه کاری در پرداخت های رنگ لاکی
سیلیس شیشه سازی شیشه شامل ظروف (‏بطری شیشه ای و جام های کریستالی)‏، شیشه صفحه تخت (‏پنجره‌ها، آینه‌ها، شیشه وسیله نقلیه و ...)‏، شیشه روشنایی (‏لامپ‌های نور، لوله‌های فلورسنت و ...)‏، ظروف رومیزی (‏کریستال، لیوان‌های نوشیدنی و ...)‏، صفحات نمایش تلویزیون، شیشه تزیینی، فایبرگلاس و شیشه نوری

کاربرد سیلیس درجه ممتاز:

در شیشه سازی، لعاب، صنایع شیمیایی، فرو سیلیس ، پشم شیشه، ماسه آکواریوم، تولید سنگ مصنوعی

کاربرد سیلیس درجه یک:

در ماسه ریخته گری، ماسه سندبلاست، دیرگداز، فیلترشنی و فیلتراسیون 

کاربرد سیلیس درجه دو:

در آجر ماسه آهکی و آجرسبک، کارخانجات تولید سیمان و بتن سبک وغیره ...

کاربرد سیلیس آمورف:

نوعی از سیلیس است که ساختار آن در اثر حرارت بالا شکسته و بی شکل می شود و بر خلاف نوع متعارف بلور سیلیس ترد و نرم است .در صنایع مختلف مانند تولید سیلیکا ژل، افزودنی برای بالا بردن مقاوم بتن ، ساخت فیبر نوری ، ساخت سیلیکون ها و سیلکاتها کاربرد دارند.

ماسه سیلیسی

پودر سیلیس درصنایع رنگ، لاستیک و رزین ها استفاده می شود. مصارف جزیی سیلیس ممتاز، شامل ترکیبات بتونه، آجرهای دیرگداز و سیمان ها می شود. ماسه سیلیسی کاربردهای منحصربه فرد ارزشمندی به عنوان ساینده در عملیات سندبلاست، دارد. صیقل دادن و پرداخت فلزات و سطوح دیگر که به سطوح تمیزتری احتیاج دارند، به کیفیت ماسه سیلیسی وابسته است. سختی ماسه سیلیسی در مقیاس موس 7، تضمین می کند که سطوح سند بلاست شده بسیار صاف و براق می شود. ماهیت ریزدانه بودن و دانه بندی خوب ماسه سیلیسی شرکت ما موجب شده این محصول به عنوان ساینده ترجیحی در سندبلاست فلزات، چوب، شیشه و ... استفاده گردد.

سیلیس پودری

پودر سیلیس ممتاز کریستالی در ترکیبات خمیردندان و صیقل دادن دندان، تمیزکننده های صنعتی ترکیبات صیقل دهنده جواهرات و فلزات، مورد استفاده قرار می گیرد. درصنعت خودرو سازی، که آن را به صورت ترکیبات صیقل دهنده و بتونه کاری در پرداخت های رنگ لاکی به کار می برد، جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. اکثر تولید ماسه سیلیسی، در صنعت ساینده به مصرف می رسد ولی مقداری نیز در بخش های پلاستیک و بسپارها، در ترکیبات قالب گیری شده ی اپوکسی، جایی که آن ها مقاومت و مقاومت خمشی بیشتری را به وجود می آورند، مورد استفاده قرار می گیرد.
پودر سیلیس، ماده ای افزوده شده ی مهمی در پلاستیک ها، درزبند ها و فرایند های تولید ساینده ها، محسوب می شود. سیلیس دانه ریز بسیار ارزان تر از رزین های آلی که در پلاستیک ها مورد استفاده قرار می گیرند، می باشند. در پوشش های کابل الکتریکی و کاربردهای معین دیگر، جایی که خواص عایق کنندگی بحرانی می باشند، خواص دی الکتریک کوارتز، باعث می شود سیلیس ریزبلورین، پر کننده ی مطلوبی در نظر گرفته شود. سیلیس به عنوان پایه ی سفید برای پلاستیک ها، لاستیک ها و بسیاری از درزبندها و چسب ها، عمل می کند. این ماده کدر است و پذیرش رنگ دانه ها را به طور موثرتری ممکن می سازد و سطح مناسبی از اشباع شدن رنگ را دراختیار قرار می دهد. استفاده از سیلیس دانه ریز، چون سفتی پلاستیک نهایی را افزایش می دهد، مقاومت را در فرمول بندی پلاستیک بهبود می بخشد. سیلیس پودری در کاربردهای لاستیک به عنوان پر کننده ی غیر تقویت کننده افزوده می شود. کاربرد سیلیس کریستالی در تولید غلتک های چاپ لاستیکی، مقاومت سایشی آن ها را بالا می برد. سیلیس در دوغاب ها، درزبندها و سیمان اپوکسی به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. به طوریکه تا 60% ترکیبات اپوکسی، از این ماده تشکیل می شوند.

فروش سیلیس

شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا با تأکید بر تنوع و تمایز در محصولات، انواع سیلیس ممتاز، درجه یک، درجه دو و کروی را به بازار عرضه می کند. این شرکت با دارا بودن معادن سیلیس انواع محصولات را متناسب با درخواست مشتریان ارائه می کند. افزایش ظرفیت‌ تولید و بهره گیری از بالاترین تکنولوژی خردایش، دانه بندی و بسته بندی موجب شده محصولات این شرکت با کیفیت متمایز و قیمتی رقابتی به بازار عرضه شوند. این شرکت به منظور افزایش سطح آگاهی مشتریان خود تجربیات و پژوهش های انجام شده بر روی محصولات خود را در قالب دانشنامه محصولات در اختیار مشتریان گرامی قرار داده است. برای استعلام قیمت و ثبت سفارش فروش سیلیس با ما تماس بگیرید.
فروشگاه اینترنتی