page contents

منگنز Manganese

منگنز چیست؟

منگنز با عدد اتمی 25، عنصری فلزی سیاه و ترد است. وسیع ترین کاربرد آن در صنعت فولاد به صورت جزء پیل های خشک است. منگنز در صنعت متالورژیکی به عنوان عامل اکسیدزا و گوگردزا و به صورت عنصر آلیاژساز در آلیاژهای مشخص فولاد، مس و آلومینیوم به کار می رود. کاربردهای غیرمتالورژیکی این عنصر شامل کاتد باطری ها (دی اکسید منگنز)، فریت های نرم (فریت منگنز-روی) که در الکترولیت مورد استفاده قرارمی گیرند، ریزمغزی هایی که در کوره ها و خوراک حیوانات یافت می شوند (سولفات منگنز و اکسید منگنزدار)، ماده شیمیایی تصفیه آب (پرمنگنات پتاسیم)، ماده رنگ کننده برای آجرها و سرامیک ها و ... است.

تاریخچه مصرف منگنز و کانی پیرولوزیت

از قدیم تا اواخر قرن 18، کانی پیرولوزیت (MnO2) برگرفته شده از کلمات یونانی به معنی آتش و شستن به عنوان کانی آهن در نظر گرفته می شد. مصریان و یونانیان قدیم پیرولوزیت را برای کنترل رنگ شیشه به کار می بردند. افزودن مقادیر کمی از پیرولوزیت رنگ زرد مایل به سبز را که به وسیله ی ناخالصی ها در شیشه به وجود می آمد را حذف می کردند. در حالی که افزودن بیشتر شیشه را به رنگ صورتی، بنفش یا سیاه تبدیل می کند. در سال 1740 مشخص شد که پیرولوزیت حاوی آهن نیست. در سال 1774 منگنز به عنوان عنصر جدید تشخیص داده شد و فلز منگنز با احیای دی اکسید منگنز با کربن جدا گردید. در آن زمان منگنز فقط به صورت ماده رنگ کننده در شیشه و کوزه گری مورد استفاده قرار می گرفت.

کاربرد منگنز

کاربرد ویژه منگنز در صنعت فولاد وقتی شروع شد که به خواص چکش خواری قطعات آهن را بهبود بخشید. در سال 1856 نشان داده شد که فولاد، در صورت افزودن منگنز به طور انبوه با استفاده از فرایند بسمر تولید خواهد شد. بعدها صنعت آلیاژ آهن-منگنز، با بیش از 75%منگنز تاسیس شد. خواص شیمیایی منگنزقرن هاست که مورد بهره برداری قرار میگیرند. آمبر (Umber)، مخلوطی از اکسیدهای آهن و منگنز به عنوان خشک کننده رنگ استفاده می شود. قدرت اکسنده ی بعضی از مواد معین شیمیایی منگنز به اثبات رسیده است. کانه های منگنز برای تولید کلر به طور وسیع مورد استفاده قرار گرفته اند. کاربرد منگنز به عنوان جز قابل ملاحظه ی باطری ها، زمانی که پیل خشک روی-کربن به ثبت رسید (در سال 1866 توسط لکلانشه) شروع گردید. باطری های لکلانشه از کانه منگنز طبیعی با عیار باطری استفاده می کنند. به هرحال، از اوایل سال های 1960 تا کنون باطری های لکلانشه به وسیله باطری قلیایی، که دی اکسید منگنز الکترولیتی را به عنوان سامانه غالب در بازار باطری اولیه (مصرف شدنی) مورد استفاده قرارمی دهد جایگزین شده است. منگنز در فناوری های باطری لیتیمی نیز به کار می رود که باطری دی اکسید منگنز-لیتیم به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه باطری های یون لیتیم که از اکسیدهای منگنز لیتیم استفاده می کنند در بازار باطری های ثانویه (قابل شارژ شدن) نیز به کار می روند.
فروشگاه اینترنتی