page contents

میکا (Mica)

میکا (Mica) چیست؟

میکا ماده معدنی است که تاریخچه ی غنی در کاربردهای صنعتی دارد. 2000 سال قبل ازمیلاد مسیح هندی ها اعتقاد داشتند که میکا دارویی افسانه ای است. میکا درتزیینات نقاشی، آینه ها، پنجره ی اجاقها ومواد مقاوم در برابر ضربه در کاربردهای نظامی اولیه تا کاربردهای با فناوری بالای امروزی در مواد ساختمانی، کاغذ، پلاستیک ها، رنگها، الکترونیک وغیره مورد استفاده قرار می گیرد. اصطلاح میکا از کلمه ی لاتین میکار (micare) به معنی درخشیدن یا درخشان بودن اقتباس شده است. امروزه اصطلاح عمومی است که به گروهی ازکانی های آلومینیومی -سیلیکاتی که دارای ساختار ورقه مانند است اطلاق میشود.

انواع  میکا

انواع میکا عبارتست از:
• مسکوویت - میکا برپایه پتاسیم، معمولا بدون رنگ تاسبز کمرنگ
• فلوگوپیت - میکا برپایه منیزیم که به رنگ زرد تا قهوه ای تیره می باشد.
• ورمیکولیت - بیوتیت آبدار که به صورت فلس های برنزه - زرد یافت می شود.
• لپیدویت - میکا برپایه لیتیم با ته رنگ متمایل به بنفش
میکاهای دیگر، باارزش تجاری کمتر شامل زینوالدیت (میکا برپایه لیتیم - آهن) که خاکستری تاقهوه ای است. بیوتیت (میکای سیاه برپایه سیوم - آهن) ورسکوئلیت (میکای وانادیم - پتاسیم- منیزیم ) است که میتواند سبز تا قهوه ای باشد.

مسکوویت

مسکوویت به طور رایج در گرانیت ها و پیگماتیت ها به صورت جز اصلی سنگهای بلورین پتاس وآلومین بالایی دارند پیدا می شود. مسکوویت درسنگهای آتشنشانی نایاب است.

فلوگوپیت

فلوگوپیت ازکلمه یونانی فلوگوپوس به معنی" آتش مانند" اقتباس شده است از نظر ارزش تجاری در درجه دوم اهمیت قرار دارد، به علت خواص تقویت کننده وگرمایی اش مورد توجه می باشد، ذاتا به آسانی ورقه شده و به نسبت های زاویه ی بالا وچگالی های حجمی پایین منجر می شود.

بیوتیت

بیتوتیت یک سری بافلوگوپیت، که فرمول شیمیایی مشابهی باجایگزینی آهن به جای منیزیم دارد، تشکیل می دهد. محتوای آهن بالا، که رنگ های تاریک رافراهم می کند، بیوتیت را ازهمه کاربردهای صنعتی حذف می کند.

لپیدولیت

لپیدولیت، میکایی برپایه لیتیم بافرمول شیمیایی، که جایگزینی لیتیم را با آلومینیوم نشان می دهد می باشد و ازنظر صنعتی به استثنای منبع لیتیم، مورد تقاضا نمی باشد. به پگماتیت های گرانیتی مرتبط با دیگر کانی های حاوی لیتیم ازقبیل تورمالین، بریل واسپودومن محصور می شود. دیگر میکاهای برپایه لیتیم شامل زینوالدیت، کریوفیلیت و ماناندونیت می شوند.

ورمیکولیت

ورمیکولیت ها شامل تعداد زیادی ازکانی های میکادار می شوند و باکلریت ها ارتباط نزدیکی دارند ولی ازنظر ترکیب شیمیایی به طور وسیعی متغیر می باشند. آنها عمدتا محصولات دگرسانی مسکوویت، بیوتیت وفلوگوپیت هستند که بسیار آبدار شده اند، رخ میکایی را حفظ می کنند ولی لایه های عموما نرم، غیر کشسان وخم شو می باشند. ورمیکولیت ها ارزش تجاری خود را ازدرجه ی بالای آب دارشدن، که به آنها کیفیت منحصر به فرد پوسته پوسته شدن یا توانایی منبسط شدن به چندین برابر حجم شان باقرارگرفتن درمعرض حرارت وتکامل بعدی آب محتوی می دهد، به دست آورند. به علت این کیفیت منحصر به فرد، ورمیکولیت ها نسبت به میکاها بازار بیشتری دارند.

خواص میکا Mica

میکاهای مسکوویت وفلوگوپیت به علت خواص فیزیکی ، شیمیایی ، الکتریکی، گرمایی ومکانیکی بسیار باارزش هستند. این خواص شامل مقاومت دی الکتریک بالا، ضرایب انبساط پایین، مقاومت در برابر سرما و گرما و مقاومت کششی بالا می شود که باعث می گردد. این کانی ها مواد بسیارمناسبی برای عایق های الکتریکی، مواد تقویت کننده وکاربردهای دردمای بالا تلقی گردند.
رنگ، در شناسایی بازار برای میکاها نقش کلیدی دارند: مسکوویت روشن تر است و در کاربردهایی به رنگ حساس ترند مورد استفاده قرار می گیرد. فلوگوپیت نسبت های زاویه ی شیب عالی، پس ازخردایش حاصل می کند به عنوان افزایه ی تقویت کننده به ارزش آن می افزاید.

فروش میکا مسکوویت و میکا طلایی

شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا ارائه دهنده انواع میکا مسکوویت و میکا طلایی است. برای ثبت سفارش فروش و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
فروشگاه اینترنتی