page contents

ورمیکولیت چیست؟

ورمیکولیت چیست؟

برای اولین بار در سال 1824 ورمیکولیت شناخته شد. ابتدا تصور می شد ورمیکولیت نوعی تالک است و خاصیت پوسته پوسته شدن گرمایی آن را، به صورت زیر است: "اگر در معرض شعله ای قرار داده شود منبسط شده و به انواعی از اشکال زیبا به بیرون پرتاب شده و به صورت کرم های کوچکی با حرکت کرمی، ظاهر می شود." ارایه ی تعریف کوتاه و دقیق از ورمیکولیت، مشکل است ولی در بحث زیر، ورمیکولیت به کالای معدنی صنعتی اطلاق می گردد که به وسیله ی دگرسانی بیوتیت و فلوگوپیت حاوی آهن تشگیل می گردد که به وسیله آب زیرزمینی و ذرات ماکروسکوبی، توسط پوسته پوسته شدن، وقتی که به سرعت به دماهای بالای 374 درجه سانتیگراد حرارت داده شود، تغییر شکل می دهد. اسامی تجاری از قبیل داگارلیت، مندولیت، استرانگ لایت و زونولیت گاهی برای ورمیکولیت تجاری، ورمیکولیت به طور گرمایی پوسته پوسته شده و محصولات مربوطه ی آنها، مورد استفاده قرار می گیرند.

خواص فیزیکی ورمیکولیت

ذرات ورمیکولیت به میکا شباهت دارند و از نظر از بی رنگ تا سبز و سبز تا سیاه، بستگی به ترکیب شیمیایی، متغیر می باشند. اکثر خواص فیزیکی و نوری به بیوتیت، با رخ قاعده ای کامل، سختی بین 2.5 - 1.5 در مقیاس موس و گرانی ویژه بین 2.2 و 2.8 نزدیک هستند. ذرات دانه ریز، مخصوصا وقتی که خیس باشند، لمس تالکوز(talcose) دارند. به هر حال تشخیص برای ورمیکولیت تجاری، پوسته پوسته شدن گرمایی، است.

ساختار بلوری ورمیکولیت

بسیاری از پژوهشگران، ساختار بلور ورمیکولیت را مورد بررسی قرار داده اند. ساختار اساسی کانی، شبیه به تالک و میکاها می باشد. یک ورقه ی سیلیکاتی 3:1 از دو لایه ی تخت سیلیسی و چهاروجهی آلومین (لایه های چهار وجهی)، تشکیل شده که در لایه ای متشکل از اتم های اکسیژن راسی و مولکول های منیزیم ، آهن و هیدروکسیل (لایه های هشت وجهی)، به هم متصل می شوند. در بین ورقه های 2:1 ، لایه ی قابل تبادل یونی قرار می گیرد. این لایه از نظر ضخامت، بستگی به کاتیون میان لایه ای موجود و آرایش مولکول آب مرتبط با آن، متفاوت است.

نحوه منبسط شدن ورمیکولیت

آب میان لایه ای، جزء اساسی ورمیکولیت می باشد. وقتی که یک ذره ی ورمیکولیت به سرعت حرارت داده می شود ، آب میان لایه ای به بخار تبدیل می گردد. فشار بخار باعث می شود لایه های سیلیکاتی از یکدیگر جدا شوند و ذره از حالت تخت به ذره ی طویل و ارغنون مانند، که مبنای اکثر کاربردهای تجاری این کانی را تشکیل می دهد، تغییر شکل دهد. افزایش حجمی که به وسیله ی پوسته پوسته شدن گرمایی به وجود می آید معمولا در محدوده ی 10 تا 20 برابر، با چگالی های پوسته پوسته شده ی نمونه ی 90 تا kg/m 3110 است.

اکتشاف معدن ورمیکولیت

چون ذخایر ورمیکولیت محصولات هوازدگی سطحی و نزدیک سطحی هستند، در نتیجه اکتشاف آنها بسیار آسان است و چون یکی از معیارهای ورمیکولیت تجاری، اندازه ی بزرگ دانه است، اکتشاف، به سمت ساختارهای زمین شناختی هدایت می شود که ممکن است حاوی مقادیر بزرگی از بلورهای بزرگ بیوتیت باشند. رایج ترین ساختارها عبارتند از: نفوذی های فوق مافیک از قبیل پیروکسنیت دانه درشت و توده های دگرگونی حاوی شیست های بیوتیت و گنیس ها.

سنگ ورمیکولیت

کانه ی مرغوب ورمیکولیت، ترد است و توسط چکش استاندارد پی جو، به آسانی شکسته می شود. مشعل پروپان کوچک، برای اهداف شناسایی میدانی مفید می باشد. معیار اساسی برای کانه ی ورمیکولیت، این است که ذرات تکی با چشم غیرمسلح دیده می شوند و دیگر این که وقتی در معرض حرارت بالا قرار گیرند، پوسته پوسته می شوند.

انواع ذخایر معدنی ورمیکولیت

ورمیکولیت را می توان به سه طبقه تقسیم کرد: ذخایر نوع 1، در درون توده های نفوذی فوق مافیک بزرگ، از قبیل توده های آذرین نفوذی( پلوتون ها) پیروکسنیت تشکیل می شوند، به وسیله سینیت یا گرانیت قلیایی و توسط سنگ های کربناتیتی و پگماتیت ها، بریده می شوند. توده های سنگی در ذخایر نوع 1 اغلب زون بندی شده اند. ذخایر نوع 2، در ارتباط با توده های نفوذی فوق مافیک کوچک تر، از قبیل دونیت و پریدوتیت و پیروکسنیت زون بندی نشده، تشکیل می شوند. ذخایر نوع 3، از سنگ دگرگونی، از قبیل شیست های بیوتیت و شیست های آمفیبول، تشکیل می گردند.

تولید ورمیکولیت منبسط شده

این شرکت با برخورداری از دانش روز در تولید و فراوری مدرن اقدام به ارائه ورمیکولیت منبسط شونده، با تمامی استانداردهای سازمانهای ذی الصلاح نموده است. ورمیکولیت منبسط شده تولیدی با دانه بندی متنوع و با چگالی پایین بنا به درخواست مشتری بسته بندی و به تمام ایران ارسال می گردد. به لحاظ فنی، کانی ورمیکولیت یک ماده معدنی سیلیکات آبدار آلومینیوم و منیزیم است که به شکل پوسته های براق به رنگ قهوه ای طلایی تا سیاه است. ورمیکولیت در اثر گرم شدن پوسته پوسته شده و منبسط می شود و نسبت به حالت قبل از گرم شدن افزایش حجم داده، چگاهی آن کاهش، گردتر شده و رنگ آن به طلایی روشن تا قهوه ای و گاهی اوقات طلایی تغییر پیدا می کند.
فروشگاه اینترنتی