page contents

پرلیت چیست

پرلیت چیست


پرلیت یک سنگ آتشفشانی با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که 2 تا 5 درصد آب در ترکیب خود دارد. پرلیت دارای بافت شیشه ای (بافت پرلیتی) است که به صورت سطوح شکست هم مرکز یا پوست پیازی می باشد، مثل اغلب شیشه های آتشفشانی ناپایدار بوده و از آنجاییکه پرلیت نیز یک شیشه آتشفشانی است به مرور زمان، شروع به تبلور می کند و خاصیت خود را از دست می دهد. به همین خاطر پرلیتهای مرغوب به دورانهای سوم و چهارم زمین شناسی تعلق دارند.

خواص پرلیت

خواص انبساطی پرلیت تقریباً 2000 سال پیش کشف شده است. بطوری که این سنگ وقتی تا 871 درجه سانتیگراد حرارت داده می شود و مولکول های آب درون آن بخار می شود و مانند بوشار ذرت منبسط شده تا 20 برابر میزان حجم اولیه خود افزایش حجم می دهد.چگالی پرلیت خام حدود 1200 کیلوگرم بر مترمکعب است که پس از انبساط، چگالی آن حدودا کمتر از ده درصد چگالی اولیه، یعنی حدود 30 الی 400 کیلوگرم در مترمکعب می شود. خواص فیزیکی پرلیت منبسط شده ازجمله چگالی حجمی پایین، کشسانی فیزیکی، خنثی بودن شیمیایی، رسانایی صوتی و گرمایی پایین، مقاومت در برابر شعله و غیر قابل اشتعال بودن و نگهداری آب باعث شده پرلیت کاربرد های مختلفی در صنایع گوناگون پیدا کند.

معادن پرلیت در ایران

پرلیت های ایران با سنگ های آتشفشانی ترشیری یافت می شوند. در مناطق پرلیت دار ایران، سنگ های آتشفشانی که گاه با سنگهای رسوبی کم ژرفا درهم آمیخته اند، دیده می شوند. این سنگ ها عبارتند از آندزیت، تراکیت، ریولیت و توفهای وابسته. سنگ های یاد شده دارای سن ائوسن، الیگو-میوسن، میو-پلیوسن هستند و از آنجا که اینگونه سنگ ها در مناطق آتشفشانی ایران گسترش قابل توجهی دارند، احتمال پیدایش ذخایر پرلیت در ایران بسیار زیاد است. ذخایر بزرگی از پرلیت در خاور جاده میانه-تبریز در ناحیه سفیدخانه (46 کیلومتری شمال خاور میانه) و اطراف روستای تارم در باختر میانه وجود دارد. از دیگر مناطقی که ذخایر پرلیت در ایران کشف شده است می توان به اطراف بیرجند، فردوس، طبس، نائین، کاشان و استان سیستان و بلوچستان می باشند.

فراوری سنگ پرلیت

سنگ پس از استخراج از معدن و ارسال به کارخانه فراوری نخست خرد شده و سپس دانه بندی می شود. پرلیت دانه بندی شده ابتدا به بخش پیش گرمکن و از آنجا به داخل کوره هدایت می شود. دمای داخل کوره بین 700 تا 1100 درجه سانتیگراد و بر پایه ترکیب شیمیایی و میزان آب محتوی سنگ تنظیم می شود. پرلیت در داخل کوره منبسط شده و به کمک جریان هوا به طرف بالا حرکت داده می شود. باطله حاصل نیز به طرف پایین کوره سقوط می کند. محصول پس از منبسط شدن وارد سیکلون شده و در آنجا خنک و دانه بندی می شود. محصول سپس به واحد بسته بندی ارسال و طبق درخواست مشتری بسته بندی می شود.
پرلیت کشاورزی و باغبانی
پرلیت ساختمانی
فروشگاه اینترنتی