page contents

پرورش مرکبات و نهال نارنج ، پرتقال و لیمو شیرین

پرورش مرکبات و نهال نارنج ، پرتقال و لیمو شیرین

مرکبات از مهم ترین میوه های جهان می باشند و پیوند، روش رایج تکثیر انواع مرکبات می باشد. بیشتر پایه های مرکبات با استفاده از کاشت بذر تکثیر می شوند. ازدیاد پایه های مرکبات شامل جدا سازی بذر از میوه، آماده سازی بذر (شستشو یا تیمار با مواد شیمیایی)، کاشت بذر در خزانه اول، انتقال گیاهچه ها به گلدان های کیسه پلاستیکی یا خزانه دوم (زمین نهالستان) و رشد رویشی تا زمان رسیدن به قطر مناسب برای پیوند می باشد. پس از انجام پیوند، دانهال ها بین یک تا دو سال در گلدان یا زمین خزانه دوم رشد نموده و پس از رسیدن به اندازه مناسب، فروش یا انتقال دانهال ها به زمین اصلی انجام می شود. مشابه سایر درختان میوه، در تکثیر بذر پایه مرکبات علاوه بر کیفیت بذر و بهبود جوانه زنی، افزایش رشد دانهال ها و یکنواخت بودن رشد آن ها اهمیت دارد

تولید نهال مرکبات نارنج ، پرتقال و لیمو شیرین

با توجه به اینکه تولید نهال مرکبات سه تا چهار سال طول می کشد و به دلیل گران بودن قیمت نهال، به کارگیری روش هایی که بتواند موجب تسریع در کاشت بذر و تسریع رشد دانهال با کیفیت مطلوب گردد، برای تولید کنندگان نهال مرکبات مهم است. البته بایستی توجه داشت این روش ها باید تا حد امکان ساده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد تا در سطح تجاری مورد توجه تولید کنندگان نهال مرکبات قرار گیرد

بستر کاشت و خاک نهال درختان میوه و مرکبات

بستر کاشت یکی از مواردی است که بر رشد نهال درختان میوه و درختان زینتی تاثیر دارد. اگرچه خاک رایج ترین ماده مورد استفاده در نهالستان ها برای تولید نهال انواع درختان میوه می باشد ولی با توجه به اینکه مشابه سایر درختان میوه، حجم خاک در گلدان تولید نهال مرکبات محدود است و دانهال های مرکبات حداقل به مدت دو تا سه سال در خاک باقی می مانند، به نظر می رسد بهبود وضعیت فیزیکی و شیمیایی بستر رشد دانهال و یا استفاده از مواد جایگزین به جای خاک به عنوان تیمارهای بهبود دهنده رشد نهال های درختان میوه و مرکبات باید مورد برسی قرار گیرد.

آزمایش انتخاب بهترین بستر کشت برای پرورش مرکبات

آزمایش در گروه باغبانی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان انجام شد. آزمایش به صورت طرح کاملا تصادفی با تیمار بستر کاشت در 6 سطح شامل: 1-خاک(شاهد)، 2-ورمی کولیت، 3- پرلیت، 4- کوکوپیت+ ورمی کولیت (نسبت 1:1 وزنی)، 5- کوکوپیت+ پرلیت (نسبت 1:1 وزنی) و 6- کوکوپیت+ شن ( نسبت 1:1 وزنی) با چهار تکرار (هر تکرار چهار گلدان) انجام گردید.

بهترین بستر کشت برای پرورش نهال نارنج

نتایج نشان داده ورمیکولیت، کوکوپیت+ پرلیت یا کوکوپیت+ ورمیکولیت بهترین بسترها برای جوانه زنی بذر نارنج بودند. هم چنین نتایج نشان دادند کوکوپیت+ ورمیکولیت یا کوکوپیت+ پرلیت نسبت به سایر بسترهای کاشت نتایج بهتری در رشد رویشی دانهال های نارنج داشتند. بنابراین، خاک بستر مناسبی برای رشد دانهال های نارنج نمی باشد و بستر ای بدون خاک می تواند نسبت به خاک برای جوانه زنی رشد نارنج و تولید دانهال های قوی تر مناسب تر باشد.

خرید خاک کوکوپیت پرلیت و ورمیکولیت ویژه پرورش مرکبات

شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا به صورت تخصصی و به منظور راهبری کلان تأمین و توزیع بسترهای کاشت ویژه کشاورزی و باغبانی در سراسر ایران و صادرات آن به سایر کشورهای منطقه گام برمیدارد. این شرکت با ارائه و تولید پرلیت و ورمیکولیت منبسط شده دردانه بندی مختلف و واردات پیت ماس های لتونی و کوکوپیت سریلانکایی تنوع سبد محصولات را به مشتریان خود ارائه کرده است. محصولات تولیدی این شرکت با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت و به صورت ارسال مستقیم از درب کارخانه و محصولات وارداتی از طریق ارسال از انبار شرکت به دست مشتریان گرامی می رسد.
فروشگاه اینترنتی