page contents

پرورش گل داوودی

گل داوودی

گل داوودی یکی از مهمترین گل های شاخه بریده رایج می باشد که دارای بیش از 200 رقم است و امروزه رتبه دوم جهانی را پس از گل رز در میان گل های شاخه بریده از لحاظ اقتصادی و کشت و کار دارا می باشد. داوودی‌هایی که امروزه مورد استفاه قرار میگیرند معمولا ۹۰-۳۰ سانیتمتر ارتفاع دارند. برگهای گل داوودی با برشهایی عمیق به قطعاتی تقسیم شده است و گلهای این گیاه اکثرا به رنگهای سفید، زرد، ارغوانی و قرمز وجود دارد گلهای دو رنگ نیز اکنون در دسترس هستند. تگزریا دا سیلوا در سال 2003 نشان دادند که و پرورش گل داوودی به صورت هیدروپونیک و در محیط کشت دانه بندی شده (مثل ماسه و پرلیت) موفقیت آمیز بوده است.

بستر کشت پرلیتی برای پرورش قلمه گل داوودی

در تحقیقی که توسط علایی و همکاران در گلخانه دانشگاه ولی عصر رفسنجان انجام گرفت، اثر بسترهای مختلف کشت در دو سیستم هیدروپونیک و آکواپونیک به صورت فاکتوریل و در قالب طرح پایه کاملا تصادفی با دو فاکتور بستر کاشت (کوکوپیت و پرلیت با نسبت های درصدی 100:0، 75:25، 50:50، 25:75 و 0:100) و سیستم های کشت (آکواپونیک و هیدروپونیک) مقایسه شده است. در این پژوهش از قلمه های علفی گل داوودی در گلدان های یونولیتی حاوی پرلیت کشت شده و پس از دو هفته ریشه دار شدن، گیاهان یکنواخت از لحاظ اندازه، وزن و طول انتخاب شده و درون هر گلدان سه گیاه به گلدان های چهار لیتری یونولیتی انتقال یافتند. چهار روز پس از انتقال قلمه ها به گلدان ها، از محلول غذایی یک دوم هوگلند جهت تغذیه گیاهان استفاده شد.

سیستم آکواپونیک در پرورش گل داوودی

در سیستم آکواپونیک این آزمایش، پمپ آب که در زیر مخزن پرورش ماهی قرار گرفته بود آب را به زلال سازها پمپاژ می کرد و پس از ته نشین شدن مواد جامد در زلال سازها آب در اثر نیروی گرانش وارد سیستم فیلتراسیون می شد که درون آن ها توری قرار گرفته بود و ذرات کوچکتری که در زلال ساز جدا نشده بود را از آب حذف می کرد. بعد از این مرحله، آب وارد سیستم گاز زدایی شده تا گازهای مضری که در طول فیلتراسیون ممکن بود تولید شده باشند حذف شوند. سپس آب وارد مخازن هیدروپونیک می شد تا گیاهان تغذیه شوند و پس از حذف مواد زاید، آب تمیز شده از بسترهای هیدروپونیک وارد مخازن پرورش ماهی می شد. هر مخزن پرورش ماهی 10 دمنده هوا داشت، که به طور ماهیانه تمیز می شد. سه دمنده هوا نیز در مخزن گاززدایی قرار داشت.

سیستم هیدروپونیک در پرورش گل داوودی

هر مخزن هیدروپونیک نیز 10 دمنده هوا داشت که به فاصله 0.5 متر از یکدیگر در حاشیه مخزن قرار گرفته بودند. مواد جامد رسوب شده در زلال ساز روزانه با بازکردن شیر خالی می شد. مواد جامد ریز که روی توری در مخزن های فیلتر جمع می شدند یک یا دو بار در ماه پس از خالی کردن مخزن و شستن توری با آب تمیز می شدند. تنها ماده غذایی که باید به سیستم اضافه می شد آهن بود که به صورت کلات آهن در غلظت 2 میلی گرم بر لیتر و هر هفته یک بار اضافه می شد. آبی که در اثر تبخیر و تعریق و حذف مواد زاید جامد رسوب شده حذف می شد، با آب شیر متصل به شبکه آب شهر جایگزین می شد.

بستر مناسب گل داوودی

نتایج نشان داد که نوع سیستم و بستر کشت مختلف و همچنین برهم کنش انها اثر معنی داری بر خصوصیات کمی و کیفی گل داوودی دارند. بدین ترتیب که در سیستم هیدروپونیک در بهبود شاخص ها از لحاظ تمام شاخص های رشد رویشی در سطح بالاتری نسبت به سیستم آکواپونیک قرار داشت. در بستر کشت با 100 درصد پرلیت وزن تر و خشک ریشه و اندام هوایی پایین ترین مقدار بود در حالی که گیاه داوودی در بسترهای 25% پرلیت و 75% کوکوپیت از نظر شاخص های وزن تر و خشک ریشه و اندام هوایی بالاترین میزان را دارا بوده و معنی دار شدند. بنابراین از لحاظ صفات رویشی بهترین بستر کشت برای گل داوودی بستر 25% پرلیت و 75% کوکوپیت معرفی می شود.

سیستم کشت مناسب پرورش گل داوودی

سیستم هیدروپونیک از نظر صفات زایشی مثل تعداد گل در هر بوته، تعداد گل روی شاخه، تعداد غنچه، شاخص کیفیت و طول شاه گل نسبت به سیستم آکواپونیک تفاوت معنی دار نشان داد. گل داوودی در سیستم هیدروپونیک و در بستر 50% پرلیت و 50% کوکوپیت بیشترین تعداد گل را داشتند، اگرچه این افزایش در تعداد گل باعث کاهش کیفیت گل ها نسبت به محیط کشت های دیگر حاوی کوکوپیت شد. این در حالی است که در سیستم آکواپونیک بیشترین تعداد گل در هر بوته در تیمار پرلیت تنها مشاهده شد. به طور کلی گیاهان در بستر کشت مخلوط کوکوپیت و پرلیت به خصوص در نسبت های بالای کوکوپیت 25%و پرلیت 75% بهترین رشد را داشتند که دلیل آن مربوط به خصوصیات فیزیکی خوب پرلیت و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کوکوپیت خصوصا توانایی نگهداری بالای آب و مواد غذایی است.

خرید پرلیت و کوکوپیت

شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا با ارایه انواع دانه بندی های پرلیت منبسط شده و کوکوپیت مورد نیاز کشاورزی و باغبانی از کشورهای سریلانکا و هند در تلاش است تا نیازهای طرف های تجاری خود در صنعت کشاورزی و باغبانی را تامین کند. برای دریافت لیست قیمت و ثبت سفارش محصولات با ما تماس بگیرید.
فروشگاه اینترنتی