page contents

فیلتر و کمک فیلتر پرلیتی

فیلتر و پالایش

فیلتر و پالایش در واقع یک عمل مکانیکی براساس جذب دینامیک است که مایعی تحت اثر نیروئی به داخل یک فضای متخلخل نفوذ کرده و ذرات جامد معلق در آن بین فضای خالی قرار گیرد. به طور کلی دو نوع فیلتراسیون در صنعت وجود دارد، یکی فیلتراسیون سطحی که در آن اندازه ذرات معلق بزرگتر از فضای متخلخل است و دیگری فیلتراسیون عمقی که در آن ذرات معلق کوچکتر از قطر فضای متخلخل است.به طور معمول در صنعت پالایش از ترکیبی از این دو روش استفاده می شود. عوامل موثر بر فرایند فیلتر و پالایش شامل: تعلیق، مقدار مواد جامد، اندازه دانه، شکل و هندسه دانه ها، درجه حرارت مایعات، ویسکوزیته، الکترولیت های حاوی و وزن مخصوص مایع فیلتر نشده، فیلتر، ضخامت فیلتر، اندازه و شکل روزنه ها و دبی جریان است.

پرلیت کمک فیلتر

پرلیت کمک فیلتر یک ساختار درهم قفل شده منحصر به فرد با هزاران کانال میکروسکوپی دارد که دبی جریان بالا با چگالی بهینه را برای طیف گسترده ای از کاربردها فراهم می کند. پرلیت کمک فیلتر به ویژه برای مایعات بسیار لزج مانند شربت و یا مواد ژلاتینی که نیاز به سرعت جریان بالایی دارند، کاربرد دارند. بهره وری، شفافیت و سرعت فیلتراسیون با کمک فیلتر پرلیتی افزایش می یابد. پرلیت کمک فیلتر مزه، رنگ و بوی مایعات فیلتر شده را منتقل نمی کند در در تمام گسترده دمایی در موادمعدنی و اسیدهای آلی نامحلول هستند. انحلال پرلیت فیلتراسیون در آلکالیهای قوی بسته به دما و زمان تغییر می کند. پرلیت های کمک فیلتر در تجهیزات فیلتراسیون فیلتر فشار و هم فیلتر خلا به کار می رود. وقتی از پرلیت در فیلترهای خلا دوار (درام فیلتر) استفاده می شود، کیک های فیلتر نسبت به زمانی که از فیلترهای دیگر استفاده می شود، ترک خوردگی کمتری نشان می دهند.

عملکرد پرلیت در فیلتراسیون 

کاربرد پرلیت به عنوان ماده فیلتر کننده معمولاً به روش های زیر انجام می شود: 1) تصفیه به روش ثابت: که در آن مایع مورد تصفیه از داخل یک فیلتر پرلیتی که قبلاً آماده شده است، عبور می نماید. 2) تصفیه به روش متحرک: که در آن پرلیت به مایع مورد تصفیه اضافه می گردد. 3) تصفیه به روش ترکیبی: بدین طریق که ابتدا مایع مورد تصفیه از یک لایه فیلتر عبور نموده و سپس پرلیت به آن اضافه می شود. پرلیت به طور کلی در فیلتراسیون فشاری و هم در فیلتراسیون خلائی به کار برده می شود.

کاربردهای پرلیت کمک فیلتر

پرلیت کمک فیلتر شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا استریل و بی اثر هستند و به طور گسترده برای تصفیه مایعات در صنایع نوشیدنی، غذایی، داروسازی و صنعتی استفاده می شوند.
صنعت مواد غذایی: شراب، ذرت شیرین، آبمیوه، شکر، پکتین، اسید سیتریک، روغن های گیاهی ، آبجو، سرکه، چربی، ملاس ها، نوشیدنی های سالم، پروتئین کازئین.
داروسازی: آنزیم ها، نمک اپسوم، پنسیلین، استرپتومایسین، تترمایسین.
صنعتی: تصفیه آب، بازیافت نفت، تصفیه فاضلاب، گریس ها، بازیابی حلال.
شیمیایی: مواد شیمیایی آلی و غیرآلی، رزینها، اسید سولفوریک، پلیمر، پلی اتیلن، مواد افزودنی، تیتانیوم دی اکسید، کود، دفن پسماند.
رنگ، پوشش، بافت: واکس، روغن، وارنیش، لاک ناخن، صمغ، رنگ

مصرف پرلیت در فرایند تولید شکر و شیرین کننده ها

مقدار تولید جهانی نیشکر و چغندر قند 100 میلیون تن در سال است و تولید دیگر شیرین کننده ها به این نسبت جزئی است. برای تصفیه شکر خام و خارج ساختن ملاس از آن، ابتدا شکر خام را در آب گرم حل می نمایند. شیره شکر حاصل محتوی 65% ساکاروز است. سه فرآیند به منظور صاف کردن شیره شکر وجود دارد:
1- فیلتراسیون 2- کربنات کردن 3- فسفاته کردن (روش های 2 و 3 درحال تکمیل و جایگزین است).
فیلتراسیون معمولی ترین روش است. در جریان فیلتراسیون اگر تصفیه کننده کمکی وجود نداشته باشد، به سرعت روزنه های تصفیه کننده مسدود می شود. برای جلوگیری از این مشکل از صافی های کمکی استفاده می شود. به ازای هرتن شکر تولید شده 0.5 کیلوگرم پرلیت مصرف می شود.

مصرف پرلیت در تصفیه آب

ماسه های سیلیسی متداولترین واسطه تصفیه در کنترل موادمعدنی آب است. این نوع صافی ها موسوم به صافی های سریع می باشند که متشکل از شن و ماسه درجه بندی شده از 0.35 تا 0.6 میلیمتر است که به صورت لایه لایه روی هم قرار گرفته اند. ضریب همبستگی این لایه ها حداکثر 1.7 است. گرچه این روش به سرعت عمل تصفیه را انجام می دهد ولی بیش از 50% ناخالصی ها را نمی تواند بر طرف کند. این گونه تصفیه ها متکی به نیروی ثقل می باشد. برای دسترسی به کیفیت بالاتر آب از تصفیه فشاری با واسطه های ترکیبی شامل آنتراسیت، گرافیت ، ماسه ، سیلیس ، اکسید مغناطیسی آهن استفاده می نمایند. میزان تصفیه کنندگی این نوع صافی ها 5 تا 8 گالن بر فوت مربع در دقیقه است. در ضمن شستشوی مجدد کمتری نیاز دارد. در مواردی که جداسازی جامدات ریزمیکرونی مورد نظر باشد، از پرلیت و دیاتومیت استفاده می شود. در حال حاضر از پرلیت به منظور تصفیه آب استخرهای شنا استفاده می شود.

مصرف پرلیت در تهیه آب میوه و مشروبات غیر الکلی

در تهیه آب میوه استفاده از دیاتومیت محصول را شفاف تر می کند. تخمین زده می شود 60% از تولیدکنندگان آب میوه ها و مشروبات غیر الکی از دیاتومیت به عنوان صافی کمکی استفاده می نمایند و 40% مابقی از پرلیت به عنوان یک کمک فیلتر استفاده می نمایند.

فیلتر پرلیت در فرآیند تولید چربیها و روغن های نباتی و حیوانی

از پرلیت به عنوان تصفیه کننده، در فرآوری موادغذایی از جمله روغن های خوراکی با منشاء حیوانی و گیاهی استفاده می شود. چربیهای خام و روغن های گیاهی حاوی مواد صمغی، فسفاتیها، مواد رنگی موجود در دانه، دانه های خوراکی و اسیدهای چرب آزاد می باشند. بنابراین فرآیند پالایش و تصفیه ضروری است. مواد جایگزین به جای پرلیت، دیاتومیت، اسیدهای فعال شده و رسهای خنثی می باشند.

فیلتر پرلیت در پالایش روغنهای صنعتی، صنایع شیمیایی و دارویی

پرلیت در تصفیه روغنهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اما مصرف صافی های کمکی در این صنعت به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته که ناشی از رشد و توسعه تکنیک های پالایش است. که نیاز به تصفیه ثانویه و یا شستشو را حذف نموده است. مصرف صافی های کمکی در آمریکا بیشتر از اروپا گزارش شده است، زیرا در اروپا عمدتاً از روش های محلول در پالایش استفاده می کنند. در طبقه بندی صنایع نفت، پرلیت عمدتاً در پالایش نفت سفید، روغنهای الکتریکی، نفت هایی که تبدیل به مواد سوختنی شده و روغن های روان کننده به مصرف می رسد. پرلیت در خالص سازی، تمبر و خشک نمودن حلال ها نیز استفاده می شود.

فیلتر پرلیت در پزشکی و صنایع شیمیایی

پرلیت در فیلتراسیون آنتی بیوتیک، پکتین، اسید سیتریک، فیلتر کردن سیلیکات سدیم، اسید سولفوریک، اسید فسفریک، تصفیه آب اورانیوم، فیلتر در صنعت کاغذ و رنگ استفاده می شود.

فروش پرلیت کمک فیلتر

در شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا سنگ معدن پرلیت جهت پخت به عنوان کمک فیلتر با دقت بیشتر انتخاب می شود تا محصول حاصله بالاترین کیفیت را داشته باشد. پرلیت کمک فیلتر ما با استفاده از فناوری های پیشرفته تولید شده و سریعترین پالایش و شفافیت بالایی را در محصول نهایی ایجاد می کند و باعث کاهش مصرف کمک فیلتر می شود. چگالی پرلیت فیلتر کیک بین 110 تا 270 کیلوگرم بر مترمکعب است. تجربه در کاربردهای مختلف در بسیاری از صنایع نشان داده است که کاربران کمک فیلترها می توانند با استفاده از پرلیت کمک فیلتر ما بدون تغییر عملکرد هزینه های تصفیه و پالایش به طور اساسی کاهش داد. برای ثبت سفارش خرید پرلیت کمک فیلتر با ما تماس بگیرید.
فروشگاه اینترنتی