پرلیت | خرید پرلیت | کاربرد پرلیت | شرکت توسعه معادن و مواد معدنی آسیا Your SEO optimized title page contents

پرلیت Perlite

پرلیت Perlite

پرلیت به یک شیشه ولکانیکی آلومینه سیلیکاته با ترکیب مشابه ریولیت یا آندزیت اطلاق می شود که مقدار 2 تا 5 % آب در شبکه بلوری خود دارد و با یک سیستم شکافهای متحد المرکز یا شعاعی معروف به بافت پرلیتی مشخص می شود. پرلیت دارای ویژگی خاصی از نظر میزان تخلخل و منبسط شدن پس از حرارت دادن است. بطوری که وقتی تا 871 درجه سانتیگراد حرارت داده می شود و مولکول های آب درون آن بخار می شود مانند بوشار ذرت منبسط شده و تا 20 برابر میزان حجم اولیه خود افزایش حجم می دهد. این سنگ خنثی بوده و برروي مزه، بو و رنگ مواد هیچگونه تأثیري نداشته و در اسیدهاي آلی و معدنی قابل حل نیست. استفاده ازاین محصول باعث تحولات عمده ای در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، شیمیایی، ساختمانی، ذوب فلزات و کشاورزی گردیده و به سرعت جایگاه خود را در سایر زمینه ها پیدا کرده است.

فرایند تولید پرلیت منبسط شده

در شرکت توسعه معادن و موادمعدنی آسیا کلوخه پرلیت پس از استخراج از معدن و ارسال به کارخانه فراوری نخست خرد شده و سپس دانه بندی می شود.محصول دانه بندی شده ابتدا به بخش پیش گرمکن و از آنجا به داخل کوره هدایت می شود. دمای داخل کوره بین 700 تا 1100 درجه سانتیگراد و بر پایه ترکیب شیمیایی و میزان آب محتوی سنگ تنظیم می شود. پرلیت در داخل کوره منبسط شده و به کمک جریان هوا به طرف بالا حرکت داده می شود. محصول پس از منبسط شدن وارد سیکلون شده و در آنجا خنک و دانه بندی می شود. محصول سپس به واحد بسته بندی ارسال و طبق درخواست مشتری بسته بندی می شود.

پرلیت کشاورزی و باغبانی


ساختار میکروسکوپی ذرات پرلیت به گونه ای است که با داشتن حفرات و تخلخل های چند لایه قادر است حتی در حالت اشباع از آب نیز حداقل 20 درصد از تخلخل مفید خود را در خاک حفظ کرده و از این طریق تبادل هوا و اکسیژن را نیز در محیط کشت افزایش می دهد. استفاده از پرلیت در کشاورزی و باغبانی موجب می شود سیستم هوادهی و آبدهی به خاک اصلاح شود و قدرت نگهداری آب و مواد غذایی در خاک و تغذیه مداوم گیاه به راحتی صورت پذیرد. پرلیت با دارا بودن PH خنثی (7.5-6.5) موجب عدم اختلال در رشد طبیعی گیاه می شود.این محصول از نظر بهداشتی استریل بوده و باعث جلوگیری از اثرات منفی علف های هرز و آفات گیاهی می شود. همچنین پرلیت برخلاف مواد آلی پوسیده نخواهد شد و خواص ثابت خود را برای مدت طولانی در خاک حفظ خواهد کرد. ترکیب پرلیت با کوکوپیت، پیت ماس در بسترهای کشت مختلف هیدروپونیک گوجه فرنگی، خیار، توت فرنگی، خاک پوششی قارچ، تولید انواع نشا و قلمه، بستر کشت گل قاشقی، بنفشه آفریقایی، بنجامین ابلق، ژربرا، سنبل و تولید انواع گل های شاخه بریده و ... استفاده می شود. برای دریافت طرح اختلاط مناسب به قسمت دانشنامه محصولات کشاورزی و باغبانی مراجعه نمایید.

پرلیت ساختمانی

1- بتن سبک :

بتن های پرلیتی 20 برابر بتن های معمولی عایق حرارت و صوت هستند. با استفاده از این بتن، نیاز به استفاده از عابق های اضافی برطرف شده، از ضخامت دیوار و سقف کاسته می شود و این امر موجب کم شدن حجم فونداسیون و در نتیجه کاهش وزن نهایی سازه می شود. با کاربرد این بتن می توان تعداد طبقات ساختمان را بدون تهدید خطر سنگینی سازه به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داد.

2-قطعات پیش ساخته سبک پرلیتی:

آجرهای پرلیتی، پلاستر پرلیت محصولاتی است که به عنوان قطعات پیش ساخته در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعات پیش ساخته در ساخت پارتیشن و ایجاد دیوارهای غیر حمال و احداث سقف سازه کاربرد دارد. افزایش عایق کاری ساختمان و کاهش مصرف هزینه های انرژی، آجر نسوز، ورقهای نسوزاز مزایای استفاده از آن است بطوریکه در سالهای اخیر این قطعات پیش ساخته جایگزین یونولیت و پلی اورتان شده است.

3- اندود گچ – پرلیت:

در سفیدکاری دیوارهای منزل، کارگاه ها و آموزشگاه هایی که نیاز به درجه بالایی از عایق صوتی و حرارتی دارند از اندود گچ و پرلیت استفاده می شود. وزن این محصول 60% از اندود معمولی کمتر است و براساس کاربرد در هر 100 مترمربع بار مرده ساختمان را 1 تا 2 تن را کاهش داده و از هر نوع ترک خوردگی جلوگیری می کند.

4- اندود پرلیت-سیمان:

در قسمت هایی از ساختمان که در معرض رطوبت قراردارند و نیز سطوح خارجی به ویژه نماسازی از اندود پرلیت-سیمان بصورت اسپری استفاده می شود. این نوع اندود در هر شکل و اندازه زیرکاری برای گرفتن روزنه ها بکار می رود و نیاز به اتصالات یا کلاف بندی را برطرف می کند. اندود پرلیت-سیمان، حریق را به مدت چهار ساعت به تاخیر می اندازد، وزن اسکلت ساختمان و فنداسیون آن را کاهش می دهد و به دلیل سبک بودن دستگاه اسپری، می توان در زمان کمتر مساحت بیشتری را اندود کرد.

پرلیت در صنایع متالورژی و ریخته گری


پرلیت Perlite منبسط شده کاربرد زیادی در صنایع متالورژی دارد. چدن داغ تولید شده برای انجام سایر فرآیندها حدود 800 درجه سانتیگراد حرارت دارد و این درجه حرارت تقریباً پس از 50 ساعت به 610 تا 80 درجه سانتیگراد کاهش می یابد. پوشاندن و عایق کاری چدن داغ با پرلیت منبسط علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن مواد از انقباض آن می کاهد و موجب می شود در قسمت های فوقانی قالب، حفره و پایپینک ایجاد شود.

پرلیت به دلیل نفوذپذیری و تخلخل بالا به عنوان ماده افزودنی به ماسه نیز کاربرد دارد و در ریخته گری موجب خروج گازها و انتقال سریعتر حرارت می شود، به همین دلیل قالب هایی تمیزتر و بدون وجود حباب محسوس تولید می شود. با افزودن پرلیت به ماسه عیب ورم یا پس زدن بعدی، کاهش می یابد و تقریباً زوائد و دنباله ها حذف شده، نیازی به پیرایش و پرداخت نمی ماند.

پرلیت سیمان حفاری

مخلوط پرلیت با گل حفاري شامل آب، خاک رس، پوزولان و غيره جهت سهولت در حفاري هاي نفت، گاز، آب و چاه‌هاي زمين گرمايي به کار مي رود. سيمان پرليتي حاصل که مابين لوله جداري حفاري و ديواره چاه تزربق مي‌شود از نفوذ آبهاي اطراف و ساير آلودگي ها جلوگيري مي‌كند. علت استفاده از پرلیت سيماني در مقايسه با ساير مواد سيماني نظير دياتوميت، پوزولان و خاکسترهاي آتشفشاني خاصيت سبکي آن است. این محصول در دماهای درون چاه 40 تا 400 درجه سلسیوس استفاده شود. غلظت معمول در استفاده از آن بازای هر یک تا دو فوت مکعب پرلیت اضافه شده یک فوت مکعب سیمان نیاز است.بنتونیت می تواند به منظور جلوگیری از ریزش به به ترکیب سیمان حفاری اضافه شود.

مزایای استفاده از پرلیت در حفاری های عمیق:

- کمک به کنترل بازیابی گل حفاری
- عایق حرارت بودن پرلیت به دمای حرارت سیمان کمک می کند.
- سیال حاوی افزودنی پرلیت شامل هزینه کمتری در واحد حجم است، زیرا این افزودنی باعث افزایش میزان تولید سیمان می شود.

پرلیت عایق در مخازن کرایوژنیک

پرلیت در عایق کردن مخازن دماپایین و فریزر (Cryogenic)، کانتینرهای حمل و نقل برودتی، تانکرهای LNG ، کلد باکس (Cold Box)، اتاق های آزمایش سرد و در صنعت فراوری موادغذایی استفاده می شود. مخازن با دمای کمتر از 100 درجه سانتیگراد به عنوان فریزر یا مخازن کرایوژنیک شناخته می شوند. ظرفیت دمایی 100- درجه سانتیگراد تا بیشتر از 4 درجه را مخازن دما پایین می نامند. مخازن بسیار سرد(سیالات فریزری بسیار سرد) نظیر هیدروژن، هلیم در مخازن کروی شکل نگهداری می شوند که دیواره هایی دولایه دارند و فضای بین آنها توسط پرلیت پر می شود.

فروش پرلیت منبسط شده

پرلیت این شرکت با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت و به صورت ارسال مستقیم از درب کارخانه به دست مشتریان گرامی می رسد. پرلیت های تولیدی ویژه گلخانه و باغبانی ما استرلیزه و با Ph خنثی در کاشت بذر، نشاکاری، قلمه زنی و پرورش انواع گل و گیاه ، کاشت نهال و درخت ، کشت هیدروپونیک ، خاک پوششی پرورش قارچ ، بستر کشت گل های شاخه بریده و در روف گاردن و بام سبز استفاده می شود. پرلیت سبک ویژه ساختمانی و پروژه های عمرانی در تولید بتن سبک ، بتن عایق ، تولید ایزوگام ، پوشش ضد حریق سازه های اسکلت فلزی، سیستم گرمایش از کف و ساخت پانل های پیش ساخته گچی به کار می رود. به منظور پالایش و تصفیه در صنعت مواد غذایی نظیر تولید شکر و شیرین کننده ها ، تصفیه آبمیوه و روغن های نباتی و حیوانی و به منظور فیلتراسیون روغنهای صنعتی، صنایع شیمیایی و داروئی استفاده می شود. برای ثبت سفارش خرید پرلیت منبسط شده و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.